Sosyal Medya
  • 0(212) 620 5858
  • Merkez Mah. Doğan araslı bulvarı 1115 Sok No:2 Tasarımcılar İş Merkezi Kat:5 44-45 Esenyurt/İst

Zemin Kaplama Nedir? Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Zemin Kaplama

zemin kaplama nedir

Zemin Kaplama son yıllarda giderek artan bir talebe sahip olmuştur. Bulundukları ortama hem dekoratif bir hava katmak hem de daha dayanıklı bir zemin oluşturmak isteyen kişiler, en iyi ürünlere sahip olmak istiyor. Bu yüzden Zemin Kaplamaya yöneliyor. Bu yüzden sizler için zemin kaplama çeşitleri ve tanımlarını içeren bir rehber hazırladık.

Zemin Kaplama Çeşitleri

Zemin kaplama konusunda her yıl birçok değişiklikler meydana geliyor. Teknolojinin gelişmesi ile beraber daya dayanıklı, daha modern tasarımlar ortaya çıkaran üreticiler, her müşteri isteğini yerine getirmeye çalışıyor. Zemin kaplama çeşitleri ile beraber açıklamaları;
• Epoksi zemin kaplama
• Doğal taş zemin kaplama
• Endüstriyel zemin kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

epoksi zemin kaplama

Günümüzün en trend zemin kaplama çeşidi olan Epoksi, teknolojinin en son ürünlerinden birisidir. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan Epoksi, en katı kimyasallara karşı dayanıklıdır. Sürtünme ve aşınmaya karşı dayanıklı olan Epoksi zemin daha çok fabrika, hangar gibi üst düzey işletme zeminlerinde kullanılmaktadır. Uzun ömürlü ve insan sağlığına pozitif etkileri bulunan bu zemin, oldukça kolay temizlenebilmesi ile de biliyor. Uygulama aşamaları oldukça karmaşık olan Epoksi Zemin, kesinlikle profesyonel kişilerce uygulanması gerekiyor.

Doğal Taş Zemin Kaplama

doğal taş zemin kaplama

Doğal taş zemin kaplama genel olarak dekoratif amaçla kullanılmaktadır. Mimari tasarım açısından oldukça ince ayarlar isteyen bu zemin kaplamasında zemin kaplanacak alan kesinlikle düzgün olmalıdır. Uygulama sırasında kaliteli yapıştırıcılar kullanılmalı, usta seçimine özel olarak dikkat edilmelidir. Doğal taş zemin kaplaması basit olarak görülse de oldukça dayanıklı yapılardır. Bu tür zeminler kesinlikle su geçirmez, mekanik dayanıklılığı oldukça yüksektir. Tasarımında kullanılan malzemelerden ötürü ısı yalıtımına ve yangına karşı dayanıklı olan bu zemin bulunduğu ortamın rengini büyük oranda değiştirmektedir.

Endüstriyel Zemin Kaplama

endüstriyel zemin kaplama

Endüstriyel zemin kaplama genel olarak fabrika, depo, işyeri, antrepo, petrol istasyonu ve otoparklar içerisinde kullanılan bir zemin türüdür. Bu zemin türü üzerinde üretimler gerçekleştiriliyor, taşınıyor ve saklanıyor. Sıklıkla kimyasal maddelere maruz kalmalarından dolayı kolay temizlenebilir ve kaydırmaz olmalıdır. Endüstriyel zemin kaplamada emniyet maksimum seviyeye taşınmakta olup tasarımında su sızdırmayan maddeler kullanılmaktadır. Kolay yıkanabilir olan endüstriyel zeminler yüzeyde kesinlikle toz bırakmamaktadır.